Звернення щодо досягнення справедливого балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання і держави в процесі облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних

Вівторок, 10 липня 2018 14:27

Додаток
до рішення 57 сесії міської ради
06.07.2018 № 30/57

Звернення
до Президента України, Верховної Ради України, Антимонопольного комітету України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо досягнення справедливого балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання і держави в процесі облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних

Згідно з пунктом 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», власники комерційних вузлів обліку природного газу (крім вузлів побутового використання), річний обсяг споживання якого не перевищує 10 тис. м. кубічних, зобов’язані до 27 травня 2018 року забезпечити облаштування власних комерційних вузлів обліку засобами дистанційної  передачі даних.
У разі порушення зазначеної норми, оператор ГРМ має право припинити подачу природного газу на об’єкт (пункт 2 глави 3 розділу Х Кодексу ГРМ).
Проте, вказана норма викликає як великі сумніви в її обґрунтованості, так і низку юридичних питань.
Аргументація НКРЕКП щодо обов’язковості облаштування вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних для забезпечення належної організації добового балансування на ринку природного газу України є маніпулятивною та такою, що не відповідає дійсності та суперечить Кодексу про газорозподільні системи.     
У разі запровадження добового балансування газотранспортної системи, споживач, який є власником комерційного вузла обліку газу, за умови не облаштування ВОГ засобами дистанційної передачі даних, зобов’язаний щодня передавати дані про об’єм  власного споживання за попередню добу. За відсутності таких даних (або за погодженням з Оператором ГРМ) добовий об’єм споживання природного газу визначається на рівні середньодобового значення від підтвердженого обсягу природного газу на поточний розрахунковий місяць. Оператор ГРМ може самостійно прогнозувати/визначати добовий об’єм споживання природного газу по об’єкту споживання у разі відсутності у останнього комерційного вузла обліку з засобами дистанційної передачі даних.
Варто також зазначити, що порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам передбачає право оператора ГРМ припинити/обмежити  газопостачання на об’єкт споживача у ряді випадків та містить вичерпний перелік цих випадків.
Кодекс ГРМ містить норму відповідно до якої, споживачі не мають права відмовити Оператору ГРМ до якої підключені їхні об’єкти в організації та облаштуванні їхніх комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних, якщо такі заходи забезпечуються за його рахунок.    
Станом на травень 2018 року значна кількість власників комерційних вузлів обліку природного газу міста Кам’янця-Подільського не встановила засобів дистанційної передачі даних.
Причиною цього є висока ціна таких засобів, яка разом з витратами на виготовлення відповідної технічної документації, встановлення і налаштування становить близько 20-25 тис. грн.
Водночас, переважна кількість власників комерційних вузлів обліку – це фізичні особи – підприємці, котрі використовують природний газ для професійної та комерційної діяльності, що споживають на рік не більше 1-2 тис. м. кубічних природного газу.
Тому облаштування таких вузлів може обійтися їм дорожче ніж сам газ.
Це загрожує розвитку малого та середнього бізнесу та вкрай негативно впливає на конкурентоздатність його продукції.
Підприємці вважають, що фінансовий тиск на них став би значно меншим, якби комерційні вузли обліку з річним обсягом споживання природного газу до 10 тис. м. кубічних засобами дистанційної передачі даних не облаштовувався.
Відповідно до статей 3 і 4 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»,  Національна комісія здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання і держави; основними принципами її діяльності є справедливість та адресність регулювання.
Згідно статей 5 і 6 цього Закону, органам державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, суб’єктам господарювання, політичним партіям, громадським об’єднанням, професійним спілкам забороняється втручатися у процеси державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;  рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції;  регулятор надає на запити Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади документи, статистичну та іншу інформацію, необхідну для використання ними своїх функцій.
Враховуючи викладене, фінансові можливості власників комерційних вузлів обліку природного газу, річний обсяг споживання якого не перевищує 10 тис. м. кубічних, Кам’янець-Подільська міська рада звертається до Вас з проханням  зупинити дію пункту 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем».


 
Підтримано 57 сесією Кам’янець-Подільської міської ради VІІ скликання 06 липня 2018 року

Прочитано 192 разів