Звернення щодо відзначення 100-річчя Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Понеділок, 12 лютого 2018 16:44

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення 50 сесії міської ради

06.02.2018  № 133/50

 

 

Голові Верховної Ради України

Андрію Парубію

 

Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

щодо відзначення 100-річчя Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

 

22 жовтня 2018 року виповнюється 100 років від дня заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету, історичним правонаступником якого є Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. 

Упродовж своєї історії діяльність закладу освіти була спрямована на формування національної еліти, розбудову національної економіки та культури. За роки існування університет підготував майже 90 тисяч фахівців з вищою освітою. Тисячі вихованців університету стали майстрами педагогічної справи, вченими, відомими своїми науковими здобутками як в Україні, так і за її межами. Чимало з них працюють у системі освіти, органах державного управління, є відомими громадськими діячами тощо (історична довідка додається).

Враховуючи історичне значення діяльності вишу, його внесок у становлення та розвиток національної системи освіти і науки, підготовку висококваліфікованих кадрів, розбудову національної економіки, становлення та зміцнення України як демократичної держави, депутати Кам’янець-Подільської міської ради звертаються до Вас з проханням щодо відзначення на державному рівні у 2018 році 100-річчя Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. 

 

 

З повагою, 

міський голова М. Сімашкевич

та депутати Кам’янець-Подільської міської ради

 

Історична довідка щодо діяльності Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

 

Кам’янець-Подільський державний університет заснований 1 липня 1918 р. відповідно до закону, прийнятого Радою Міністрів Української держави і затвердженого Гетьманом України Павлом Скоропадським, а запрацював з 22 жовтня 1918 р. Цей день перетворився на всеукраїнське свято української культури і торжества українського духу. Одним із організаторів університету був його ректор професор І.І. Огієнко. Діяльність закладу засвідчила яскраве культурно-освітнє відродження українства, була спрямована на підготовку кадрів національної інтелігенції (на 5 факультетах навчалося понад 2360 осіб), формування і підвищення рівня національної свідомості молоді Східної і Західної України.

Нові імпульси заклад отримав у незалежній Україні: у 1997 р. педінститут отримав статус педагогічного університету, у 2003 р. – класичного університету, а у січні 2008 р. – національного.

За всі роки існування університет підготував понад 60 тисяч фахівців для закладів освіти та інших сфер життєдіяльності нашого суспільства, серед них: поет-байкар Годованець М.П.; письменник Дмитерко Л.Д.; директор Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор, академік Національної академії наук України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Смолій В.А.; директор Інституту ядерних досліджень НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор, академік Національної академії наук України, заслужений діяч науки Української РСР, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Вишневський І.М.; професор кафедри інтегральних та диференціальних рівнянь Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Мартинюк Д.І.; головний науковий співробітник лабораторії літературної освіти Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, заслужений діяч науки і техніки України Волошина Н.Й.; завідувач кафедри математики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Теплінський Ю.В.; завідувач кафедри всесвітньої історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, доктор історичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Степанков В.С.; тренер легендарної гандбольної команди „Спартак”, заслужений тренер СРСР, 20-разовий чемпіон СРСР, кандидат педагогічних наук Турчин І.Є.; заслужений тренер СРСР, заслужений майстер спорту, чемпіон XX Олімпійських ігор, доктор педагогічних наук, професор Боднарчук А.П.; заслужені майстри спорту, дворазові чемпіони Олімпійських ігор з гандболу Турчина З.М., Бобрусь Л.К., Маноха Г.П., Маршуба М.П.; заслужений майстер спорту, чемпіонка XXII Олімпійських ігор Ткаченко Н.В.; заслужений майстер спорту, 4-разова чемпіонка світу з боротьби самбо, учасниця XXVI Олімпійських ігор, багаторазова чемпіонка України Бєляєва Т.І; заслужений майстер спорту, бронзовий призер XXVI Олімпійських ігор Зазіров З.Д.; заслужений майстер спорту з вільної боротьби, олімпійська чемпіонка, бронзова призерка XXIX Олімпійських ігор, триразова чемпіонка світу, дворазова чемпіонка Європи Мерлені (Микульчин) І.О.; срібний призер XXIX Олімпійських ігор з вільної боротьби Стадник А.В.; заслужений майстер спорту, чемпіон світу з дзюдо Зантарая Г.М. та інші. 

Університет провадить наукову, науково-технічну, інноваційну та методичну діяльність, забезпечує провадження освітньої діяльності на першому (бакалаврському), другому (магістерському), третьому (освітньо-науковому) та науковому рівнях за ступенями вищої освіти «бакалавр», «магістр», «доктор філософії», «доктор наук», освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст», є провідним науковим і методичним центром, здійснює фундаментальні і прикладні наукові дослідження та культурно-просвітницьку діяльність, має розвинуту інфраструктуру наукових і навчальних підрозділів, сприяє поширенню наукових і методичних знань та ін. 

Підготовка фахівців в університеті здійснюється за 28 напрямами підготовки (Перелік 2006 р.) та 35 спеціальностями (Перелік 2015 р.). 26 напрямів підготовки акредитовані за ІІ рівнем (Перелік 2006), 33 спеціальності – за першим (бакалаврським) рівнем, 32 спеціальності – за другим (магістерським) рівнем (Перелік 2015 р.). 

Складовою освітньої діяльності університету є наукова, науково-технічна та інноваційна діяльність. Результатами наукової діяльності колективу університету в 2013-2017 роках є:

захист 155 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук та 19 – доктора наук;

публікація 176 монографій, 13 підручників, 396 навчальних посібників;

проведення на базі університету 50 міжнародних, 60 всеукраїнських, 33 регіональних науково-практичних конференцій;

реєстрація у Державному реєстрі патентів України 48 патентів на корисну модель, авторами яких є науково-педагогічні працівники університету.

Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка є засновником і видавцем 14 фахових збірників наукових праць, з них 8 внесено до наукометричних баз GoogleScholar, IndexCopernicus, СEJSH, ERIH PLUS.

Університет сприяє академічній мобільності науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти, які мають можливість брати участь у програмах міжнародного академiчного обміну (Erasmus+, FulbrightUkraine, DAAD, GAUDEPOLONIA та ін.), стажуванні, наукових дослідженнях і навчанні у провідних зарубіжних університетах світу.

Гордістю університету є студенти факультету фізичної культури, які здобувають перемоги на чемпіонатах і Кубках світу та Європи, стають олімпійськими призерами, зокрема:

у 2015 році спортсмени університету на всеукраїнських змаганнях вибороли 320 медалей, з яких – 123 золоті, 110 срібних та 87 бронзових; на чемпіонатах світу та Європи 80 нагород, з яких – 19 золотих, 31 срібна та 30 бронзових;

у 2016 році спортсмени університету на всеукраїнських змаганнях вибороли 293 медалі, з яких – 127 золотих, 106 срібних та 60 бронзових; на чемпіонатах світу та Європи 87 нагород, з яких – 21 золота, 33 срібні та 33 бронзові;

у 2017 р. спортсмени університету здобули 287 медалей, з яких – 125 золотих, 98 срібних та 64 бронзові на всеукраїнських змаганнях; на чемпіонатах світу та Європи 89 медалей, з яких – 22 золоті, 34 срібні та 33 бронзові. 

Чималих успіхів досягають і митці університету. Аспірант кафедри музичного мистецтва О. Вознюк став дипломантом ХIV Міжнародного вокального конкурсу імені Маріо Ланца (14-18 серпня 2013 р., м. Філіняно, Італійська Республіка), володарем Срібної медалі IV Міжнародного вокально-хорового конкурсу „CHORUS INSIDE CHRISTMAS» (07-12 грудня 2013 р., м. Кьєті, Італійська Республіка). 

2013 року оркестр народних інструментів (художній керівник  професор І. Маринін) здобув звання лауреата VІ Міжнародного конкурсу баяністів-акордеоністів „PERPETUUM MOBILE“ (ІІ місце) (м. Дрогобич).

У 2015 році народна хорова капела „Мелос“ отримала диплом ІІ ступеня на ІІ Всеукраїнському хоровому фестивалі-конкурсі „Грінченківська весна“ (м. Київ); у 2017 році  диплом ІІ ступеня на І Міжнародному фестивалі-конкурсі пам’яті Анатолія Авдієвського (м. Київ).

Загалом результативність роботи колективу університету підтверджена визнанням на національному та міжнародному рівнях, зокрема: 

- університет співпрацює з 39 зарубіжними установами та організаціями 12 країн світу, є постійним членом Асоціації європейських університетів, Євразійської асоціації університетів, співзасновником Консорціуму Варшавського та українських університетів; 

- на V Міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти“ (18-20 березня 2014 р.) університет отримав гран-прі „Лідер міжнародної діяльності“; 

- на VІІ Міжнародному форумі-презентації „Інноватика в сучасній освіті“ (20-22 жовтня 2015 р.) університет відзначено дипломами лауреата конкурсу І ступеня за видатні науково-практичні досягнення в освіті в номінаціях „Електронний освітній ресурс“;

- на VIІ Міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти“ (17-19 березня 2016 р.) університет нагороджено золотою медаллю та дипломом за перемогу в конкурсі з тематичної номінації „Психосоціальна підтримка дітей і молоді, що знаходяться у складних життєвих ситуаціях“;

- на VІІІ Міжнародному форумі „Інноватика в сучасній освіті“ та IV Міжнародній виставці „World Edu“ (25-27 жовтня 2016 р.) університет відзначено дипломами лауреата національного виставкового конкурсу „Видатні наукові та науково-практичні досягнення в освіті“, лауреата конкурсу І ступеня в номінації „Сучасні інформаційні системи, технічні засоби навчання, технології та рішення для впровадження в освітню практику“ за активну участь в інноваційній освітній діяльності; 

- на VІІІ Міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти“ та V Міжнародній виставці освіти за кордоном „World Edu“ (16-18 березня 2017 р.) університет відзначено золотою медаллю та дипломом у номінації „Корекційно-розвивальні технології в освіті дітей і молоді з особливими потребами“, вручено сертифікат „Якість наукових публікацій“ за показниками рейтингу міжнародних наукометричних баз даних Scopus, SciVerse та Асоціації користувачів Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі „Уран“;

- на IX Міжнародній виставці „Інноватика в сучасній освіті“ та VI Міжнародній виставці освіти за кордоном „World Edu“ (24-26 жовтня 2017 р.) університет нагороджено золотою медаллю та дипломом лауреата І ступеня Національного виставкового конкурсу у тематичній номінації «Інклюзивна освіта: рівні права – рівні  можливості», дипломом за активну інноваційну діяльність у підвищенні якості навчально-виховного процесу.

Враховуючи історичне значення діяльності вишу, його внесок у становлення та розвиток національної системи освіти і науки, підготовку висококваліфікованих кадрів, розбудову національної економіки, становлення та зміцнення України як демократичної держави, ректорат пропонує внести на розгляд Верховної Ради України питання щодо відзначення у 2018 році 100-річчя Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка на державному рівні. 

 

Прочитано 267 разів