Новини

Формуємо культуру безпеки життєдіяльності

Вівторок, 12 березня 2019 08:15

Поняття “культура безпеки” вперше з’явилося в процесі аналізу причин і наслідків Чорнобильської аварії, здійсненого Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Було визнано, що саме відсутність культури безпеки стала однією з причин трагедії.

Після МАГАТЕ концепцію культури безпеки підтримали Міжнародна організація праці, Міжнародна організація цивільної авіації, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Всесвітня організація трубопровідного транспорту, Міжнародна асоціація з радіаційного захисту та інші авторитетні міжнародні інституції. Так, поступово цей термін почали розповсюджувати на всі сфери людської діяльності та застосовувати як до окремої людини, так і до суспільства в цілому. В науковій літературі культура безпеки визначається як рівень розвитку людини і суспільства, що характеризується значущістю забезпечення безпеки життєдіяльності в системі особистісних і соціальних цінностей, безпечної поведінки в повсякденному житті і в умовах небезпечних та надзвичайних ситуацій, рівнем захищеності від загроз і небезпек в усіх сферах життєдіяльності.
Відповідно до Конституції України, життя і здоров’я людини, її захищеність від впливу шкідливих техногенних, природних, екологічних і соціальних факторів є найвищими соціальними цінностями, для забезпечення яких створено єдину державну систему цивільного захисту.
І однією з найважливіших складових єдиної державної системи цивільного захисту є підготовка населення до дій в умовах можливих надзвичайних ситуацій.
Питання підготовки успішно вирішується на підприємствах, в установах і організаціях, у навчально-виховних закладах нашого міста та району.
А ось де здобути знання щодо дій в екстремальних умовах населенню, яке не зайнято у сфері виробництва і обслуговування, тобто пенсіонерам, домогосподаркам та мешканцям сільського району?
Вони  мають право та зобов’язані навчатися діям у надзвичайних ситуаціях за місцем проживання.
Яким же чином формується культура безпеки життєдіяльності мешканців міста  і сіл району за місцем проживання?
По-перше, шляхом отримання через засоби масової інформації відомостей про надзвичайні ситуації, у зоні яких може опинитися місцевість проживання.
По-друге, шляхом самостійного вивчення пам’яток та іншого інформаційно-довідкового матеріалу з питань цивільного захисту, правил пожежної безпеки у побуті та громадських місцях.
І, по-третє, шляхом звернення до керівництва управління або відділу та секторів з питань надзвичайних ситуацій та органів місцевого самоврядування з метою отримання інформації про способи та засоби захисту від впливу небезпечних факторів природного або техногенного характеру.
Відповідно до вимог нормативно-правових актів держави у сфері цивільного захисту,  Кодексу цивільного захисту для здійснення підготовки населення за місцем проживання у нашій області створено мережу консультаційних пунктів при житлово-експлуатаційних організаціях та при сільських і селищних радах.
У чому ж полягає суть діяльності консультаційних пунктів з питань цивільного захисту?
На видному місці у приміщенні житлово-експлуатаційної організації чи у сільській, селищній раді має бути оформлено стенд, на якому написано, що при житлово-експлуатаційній організації або при сільській, селищній раді діє консультаційний пункт, вказано прізвище, ім’я, по батькові відповідального за роботу консультаційного пункту, графік роботи та план роботи консультаційного пункту на рік. Крім того, на стенді розміщується план-схема зони відповідальності житлово-експлуатаційної організації або сільської, селищної ради з нанесеними об’єктами, діяльність яких або аварії на яких можуть стати причиною виникнення надзвичайних ситуацій.
При потребі у відповідального за роботу консультаційного пункту ви маєте право отримати інформацію:
• про права та обов’язки громадян України у сфері цивільного захисту;
• про ймовірні надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру у районі проживання та порядок реагування на них;
• про місця розташування захисних споруд, порядок укриття в них та маршрути доступу до них;
• про адреси пунктів видачі засобів індивідуального захисту – протигазів чи респіраторів;
• про порядок проведення евакуації населення, у випадку прийняття рішення про її проведення;
• про особливості поведінки в різні пори року та при виникненні епідемій чи отруєнь;
• про дотримання правил поводження на воді і пожежної безпеки та санітарно-гігієнічних норм;
• про надання першої домедичної само- і взаємодопомоги постраждалим;
• про дії у надзвичайних, несприятливих побутових і нестандартних ситуаціях та під час терористичних актів тощо.
Ще раз наголошую на тому, що ви маєте право отримати раніше приховану інформацію. Але ви повинні не забувати і про свої обов’язки у сфері цивільного захисту, а саме:
• вивчати способи захисту від надзвичайних ситуацій та дії у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту;
• виконувати правила поведінки у надзвичайних ситуаціях;
• дотримуватися заходів безпеки у побуті, протиепідемічного режиму та режимів радіаційного захисту;
• повідомляти служби екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій по телефону за номером 101;
• у разі виникнення надзвичайної ситуації до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;
• виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на правах приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчати дітей обережному поводженню з вогнем.
Від готовності людини до дій у надзвичайних ситуаціях залежить збереження як матеріальних цінностей, так і життя та здоров’я, найголовнішого для кожного з нас.


Василь Васильович Нікітін, завідувач навчально-консультаційного пункту у місті Кам’янець-Подільський навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Хмельницької області

Прочитано 84 разів
zapitannia do vladi small

Анонси

27.05 08.00 к. 209 Виробнича нарада
27.05 09.00-16.00 Прес-центр Засідання робочої групи з розробки Стратегії міста
27.05 10.00 к. 209 Нарада з керівниками комунальних підприємств
27.05 10.00 вул. Шевченка, 26 Службова нарада працівників ДСЗН, ТЦСО (нсп) «Турбота», Центру сім’ї дітей та молоді
27.05 10.00 МЦЗ Тренінг «Розвиток комунікативних навичок»
27.05 13.00 Сесійна зала Засідання постійної комісії з питань регламенту, депутатської та антикорупційної діяльності, етики, прав людини, законності
27.05 13.00 УОЗ Нарада з керівниками лікувально-профілактичних закладів міста
27-30.05 13.30 Вищі навчальні заклади міста Презентація U-REPORT у ВНЗ міста
27.05 14.00 к. 209 Засідання конкурсної комісії з надання в оренду майна комунальної власності, що належить територіальній громаді міста
27.05 16.00 к. 215 Прийом громадян. Секретар міської ради Васильянов Д.С.
27.05 16.30 Виставкова зала дитячої художньої школи Виставка «Творчий світ дитячих мрій»
27.05 17.00 Молодіжний центр «LoveKa» Засідання молодіжної ради міста
27-31.05 УОіН Всеукраїнське дослідження «Стан розвитку STEM-освіти в Україні»
28.05 09.00 к. 409 Засідання ради директорів закладів культури
28.05 10.00 м. Хмельницький Будинок рад Розширене засідання колегії облдержадміністрації
28.05 10.00 Сесійна зала Засідання постійної комісії з питань освіти, культури, туризму, молоді та спорту
28.05 10.30 ДЕРІМ Обстеження приміщення по вул. Довгій, 19
28.05 11.00 Прес-центр Брифінг про проведення відбіркового туру чемпіонату України з перукарського мистецтва
28.05 13.30 вул. Шевченка, 26 Засідання комісії з питань надання житлових субсидій та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та перевірки фактичного місця проживання
28.05 13.30 Прес-центр Конкурс проектів та програм неприбуткових організацій
28.05 14.00 Сесійна зала Засідання постійної комісії з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології
28.05 14.00 Виставкова зала Всеукраїнська пересувна виставка «Донбас переPROчитання образу»
28.05 15.00 Прес-центр Засідання оргкомітету до Дня молоді
28.05 16.00 к. 213 Прийом громадян. Заступник міського голови  Бабій С.В.
28.05 ДЖКГ Робота постійно діючої комісії щодо визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості на території міста

Прийом громадян

priyom gromadyan small

Кам'янецька петиція

petition small
administr poslugi small

Електронна черга в ДНЗ

elcherga dnz small

Проекти рішень міської ради